Blog master of escape


Background Image

Poznaj 6 powodów, dla których warto wybrać się do Escape Roomu!

20 Kwiecień 2018 - kilka minut czytania

Escape room - zabawa dla myślących!

W pierwszych kilku zdaniach chcielibyśmy wyjaśnić na czym polega zabawa w escape roomie dla tych z Was, którzy nie mieli jeszcze styczności z tą tematyką.Jeżeli znasz temat, możesz spokojnie pominąć poniższy akapit i przejść do następnego: Escape Room to gra na żywo polegająca na tym, że określona liczba graczy wchodzi do przygotowanego w jakiejś tematyce pomieszczenia, w którym zostają zamknięci i jedynym sposobem na wydostanie się jest odnalezienie drogi, metody lub ukrytego klucza do wyjścia. Można tego dokonać tylko poprzez analizę znajdujących się w środku rekwizytów i rozwiązanie logicznie powiązanych z nimi zagadek, ale gracze muszą zmieścić się w ściśle określonym czasie, który zwykle wynosi 60 minut. Cała zabawa przygotowana jest w taki sposób, aby uczestnicy musieli ze sobą współpracować oraz wykazali się sprytem, umiejętnością radzenia sobie ze stresem i efektywnego wykonywania losowo wytypowanych im zadań działając pod presją czasu. Jeżeli w trakcie gry, gracze utkną w jakimś punkcie i nie będą mieli pomysłu na kolejne kroki, mogą liczyć na wsparcie ze strony organizatorów i otrzymać podpowiedź.


Poniżej przedstawiamy 6 powodów, dla których warto wybrać się do Escape Roomu:

1.Nowa, ciekawa forma spędzenia wolnego czasu i integracji w grupie:

Co zrobić gdy popularne sposoby na spędzenie wolnego czasu w gronie znajomych stają się nudne i mało atrakcyjne? Gdy już bokiem wychodzą Wam wizyty w kinie, na koncercie, w pubie czy na dyskotece? Trzeba podnieść poprzeczkę! Zapewne każdy z Was oglądał film przygodowy, w którym grupa głównych bohaterów ma za zadanie odnaleźć ukryty gdzieś skarb o ogromnej wartości pochodzący z zamierzchłej przeszłości lub o nieziemskich mocach. Być może część z Was grała też w tego typu grę na komputerze lub konsoli. Wyobraźcie więc sobie, że zamiast sławnych aktorów to Wy stajecie się postaciami tej opowieści i to Wam przypaść może chwała zwycięstwa lub gorycz porażki za wykonanie zadania. Na jedną godzinę przestajecie być księgową, prawnikiem czy handlowcem i zamieniacie się w Sherlocka Holmesa lub Indianę Jonesa i zgłębiacie tajemnice skrywane przez lata przez członków Zakonu Iluminatów. Skarb jak to zwykle bywa jest bardzo dobrze ukryty i tylko przeanalizowanie wskazówek i poszlak może Was do niego doprowadzić. Na swojej drodze napotkacie całą gamę łamigłówek, zadań na spostrzegawczość i szybkie łączenie faktów oraz tych manualno-zręcznościowych. Musicie być przygotowani na otwieranie tajnych skrytek, odnajdywanie ukrytych przejść i uruchamianie różnego rodzaju urządzeń. Zabawa w escape roomie w zależności od wybranej tematyki wywoła więc w Was różne emocje - od radości z odnoszonych sukcesów, zaskoczenia z zastosowanych rozwiązań po odczuwalną na własnej skórze niepewność co do tego co przyniesie scenariusz gry za chwilę. Samo zgłębianie przygotowanej przez organizatorów opowieści to ogromna przyjemność a uczestniczenie w tej przygodzie wraz z grupą swoich znajomych spowoduje, że będziecie mieli o czym opowiadać przez długi czas.2.Adrenalina dla szukających wrażeń:

Czy posiadasz zdolność do działania w ekstremalnych sytuacjach? Rynek Escape Roomów oferuje blisko 1000 różnych scenariuszy gry.Są pośród nich horrory, przygody, fantasy, opowieści fabularne, historyczne, pokoje o charakterze abstrakcyjnym, kryminalno-detektywistyczne i thrillery. Jedno jest w nich wszystkich wspólne : nie wiadomo co kryje się za zamkniętymi drzwiami. Od nikogo nie dowiesz się na jakie pomysły mogli wpaść organizatorzy podczas tworzenia pokoi, ponieważ obowiązuje zarówno graczy jak i wytwórców jedna wielka zmowa milczenia. Jeśli przejdziesz jakiś pokój nie opowiadasz nikomu spoza Twojej grupy, z którą wspólnie uczestniczyłeś w grze o szczegółach, które napotkałeś. To tworzy klimat tajemniczości i podnosi adrenalinę ponieważ nie wiedząc co Cię czeka nie wiesz jak się odnajdziesz w napotkanym zadaniu. A to z kolei urzeczywistnia grę i odzwierciedla Twoje realne umiejętności.Dostajesz więc możliwość sprawdzenia się w niecodziennych sytuacjach. Napięcie i niepewność nie ułatwia nawet z pozoru łatwych zadań. Jednego możecie być pewni - przygotujcie się na nieoczekiwane i uwolnienie się do Waszego krwiobiegu dawki mobilizującego hormonu strachu, walki i ucieczki.3. Halo? Baza? Przez godzinę jestem offline!

W pokojach obowiązuje absolutny zakaz używania telefonów komórkowych i innych urządzeń służących do komunikacji ze światem zewnętrznym. Organizatorzy dosłownie przenoszą Cię do zupełnie innej rzeczywistości i wymagają od Ciebie całkowitego poświęcenia sprawie. Nie tylko oni. Cała Twoja ekipa liczy na Ciebie dlatego nie możesz ich zawieść. Dajesz z siebie wszystko przez pełną godzinę. W zamian za to otrzymujesz godzinę wolną od wszystkich Twoich kłopotów, obowiązkowych zadań do wykonania i innych spraw związanych z codziennym egzystowaniem. Totalna wolność i relaks jakiego jeszcze nie doświadczyłeś!4. Team building czyli współpraca w grupie:


Od najmłodszych lat uczymy się współpracy w grupie, zaczynając od czasów gdy w szkole przygotowywaliśmy wspólnie tematy lekcyjne a kończąc na pracy zawodowej, która staje się nieodzownym elementem naszego dorosłego życia. Jedna osoba nie zrobi przecież wszystkiego sama bo mało kto może poszczycić się takim wachlarzem umiejętności. Znacznie łatwiej jest, gdy do realizacji jakiegoś celu tworzy się zespół, w którym ktoś odpowiada za ciekawy produkt, ktoś za sprzedaż, ktoś za marketing itd. Pomiędzy członkami zespołu muszą wytworzyć się odpowiednie umiejętności komunikacji, zlecania zadań i zaufania w poszczególnych dziedzinach. Gdy wszystkie te elementy znajdą się w odpowiednich miejscach można mówić o skutecznie działającej drużynie czy teamie. Tak samo w escape roomie jaki i pracy zawodowej nie każdy okaże się dobry we wszystkim. Ty i Twoi znajomi w sposób naturalny przybierzecie role w których najlepiej się czujecie i co do których macie najlepsze predyspozycje. Jedni z Was zamienią się w spostrzegawczego eksploratora, który wskaże reszcie grupy charakterystyczne lub godne uwagi punkty zaczepienia, ktoś inny z łatwością skupi się na cierpliwym łamaniu kodów, które są dla niego oczywiste choć dla reszty grupy są ciężkim orzechem do zgryzienia, opozycjonista, którego chlebem powszednim jest myślenie krytyczne wykluczy teorie oparte na błędnych założeniach a gdy zaś zacznie spadać Wam motywacja bo utkniecie w martwym punkcie Lider pokrzepi Was do działania i na nowo wznieci w Was ducha walki. Wszystko to wydarzy się ponieważ macie jeden wspólny cel : Uciec przed czasem!


5. Ciągły rozwój:

Człowiek jako istota dążąca do ciągłego samodoskonalenia podczas wizyty w kolejnych pokojach zagadek podnosi poprzeczkę coraz wyżej i jego cele zmieniają się. Nie chodzi już wtedy o to aby uciec przed czasem , ale o to by uciec z jak najlepszym czasem. Aby to zrobić trzeba zwiększyć swoją czujność na upływający czas i jego efektywne zarządzanie. Wszystko to w zgodzie ze swoimi umiejętnościami. Wchodzenie w paradę innym uczestnikom w zadania, które są dedykowane ich predyspozycjom mija się z celem i wywołuje chaos. Warto więc poddać analizie, kto za co odpowiada, jakimi mocnymi i słabymi cechami się charakteryzuje. Ponieważ jednak emocje związane z rozwiązywaniem zadań w pokojach zagadek są podniesione warto po przejściu pokoju wybrać się ze swoją ekipą na zwycięski zasłużony posiłek i omówić to jak Wam poszło w wybranych zadaniach z punktu widzenia poszczególnych uczestników. Wizyta w escape room oferuje narzędzie do poprawy komunikacji, wzmacniania relacji, dodawania motywacji, wyłaniania przywództwa a także pomoże Wam poprawić wiele innych funkcji poznawczych. Czas spędzony w pokoju jest jednocześnie ekscytujący i angażujący intelektualnie. Doświadczenie, które zdobywasz w pokoju ucieczki, przyda Ci się w prawdziwym życiu a Twój mózg po godzinie zaaplikowanych ćwiczeń będzie działał sprawniej.6. To zdrowe!

Escape roomy korzystnie wpływają na Twoje zdrowie, ponieważ każda zagadka, którą rozwiążesz to odrobina przyjemności dla Twojego mózgu. Wyobraź sobie, że pokój zagadek to jedna wielka układanka. Rozwiązywanie układanek podnosi poziom dopaminy, która jest naturalnie występującym neuroprzekaźnikiem wydzielanym przez mózg, po to aby pozytywnie zachęcać do korzystnych dla organizmu działań. Podczas rozwiązywania zagadek mózg wyzwala dopaminę w odpowiedzi na jakiekolwiek przełomowe momenty prowadzące do sukcesu. Daje nam to natychmiastowe poczucie satysfakcji, a to z kolei poprawia nasz nastrój, wyostrza koncentrację, poprawia pamięć i wzmacnia umiejętności społeczne.


Takie założenia towarzyszyły nam podczas przygotowywania dla Was pokoju Asasino, który jest połączeniem przygody detektywistycznej z dozą humoru oraz delikatnym dreszczykiem. W efekcie końcowym nasz pierwszy projekt stał się ekscytującą zabawą dla odwiedzających nas, która szybko powindowała na początek warszawskiego rankingu portalu LockMe.pl Zapraszamy Was do odwiedzenia nas na Krakowskim Przedmieściu 6 i sprawdzenia na wałsnej skórze historii, po której zmieni się wszystko. Z chęcią podyskutujemy z Wami na temat Waszych przemyśleń związanych z tym, dlaczego warto bawić się w escape room.https://cdnjs.cloudflare.com/ajax/libs/fluidbox/2.0.5/css/fluidbox.min.css https://cdnjs.cloudflare.com/ajax/libs/fluidbox/2.0.5/css/fluidbox.min.css.map https://cdnjs.cloudflare.com/ajax/libs/fluidbox/2.0.5/js/jquery.fluidbox.min.js